ZŁOTE OBRĄCZKI

Czyszczenie biżuterii


Jak dbać o biżuterię złotą i srebrną.

perla 11 Czyszczenie biżuterii

Aby noszone przez nas pierścionki, obrączki, kolczyki ,zawieszki, bransoletki czy inne ozdoby jak najdłużej mogły zachować przepiękny wygląd i blask musimy utrzymywać je w czystości, najlepiej przez regularne czyszczenie, ale także odpowiednie przechowywanie. Biżuteria narażona jest na otarcia, zarysowania lub wgniecenia, niezalanie czy wykonana jest ze srebra, złota czy innych szlachetnych kruszców, również oprawione kamienie mogą ulegać zarysowaniu, uszkodzeniu i otarciom. Musimy pamiętać aby biżuterię zdejmować w sytuacjach gdy mamy do czynienia ze środkami chemicznymi, przede wszystkim różnego rodzaju środkami czystości, które mogą powodować uszkodzenie kamieni, jak również mogą mieć wpływ na ich wygląd. Używając perfum czy lakierów również narażamy naszą biżuterię na niekorzystne zmiany.

Środki pielęgnujące służące do czyszczenia i odnawiania znane były od dawna. Na chwilę obecną dostępne są różnego rodzaju płyny, emulsje, ściereczki i środki, które są coraz bardziej ulepszane. Równie ważne jak konserwacja jest przechowywanie biżuterii. Broszki, zawieszki, bransoletki, pierścionki, obrączki oraz wszelką biżuterią złotą czy srebrną powinno przechowywać się owiniętą w miękkie ściereczki, lub powinny mieć odpowiedniej wielkości pudełka. Konserwacja i przechowywanie złotych czy srebrnych wyrobów jubilerskich zależne są od jakości kamieni i materiałów z jakich zostały wykonane.
Możemy sami konserwować swoją biżuterię znając domowe sposoby i materiały jakimi można się posłużyć lub nabywając odpowiednie środki konserwujące i pielęgnujące.


korale 1 Czyszczenie biżuterii

Biżuteria złota czy srebrna w którą oprawione są kamienie typu perły czy korale (organiczne) wymagają specjalnej konserwacji i przechowywania.

Perły powinny być czyszczone miękką ściereczką. Prawdziwe po kąpieli i płukaniu w surowym mleku i wodzie, sztuczne natomiast w wodzie z odrobiną magnezji i amoniaku. Polerowanie zapobiega matowieniu. Perły nie lubią towarzystwa, dlatego najlepiej gdy przechowuje się je z daleka od innej biżuterii.

Korale możemy poddać kąpieli solnej, dokładnie je wypłukując i wycierając.

Opale czyści się zwykłą szczoteczka do zębów na sucho.

Turkusy możemy wyczyścić wodą z dodatkiem sody oczyszczonej i wycierać.

opale 1 Czyszczenie biżuterii

Agaty najlepiej czyścimy używając benzyny, najlepiej każdy kamień z osobna. Do polerowania użyć bardzo miękkiej szmatki i nacierać delikatnie olejkiem ze słodkich migdałów.

Złotą i srebrną biżuterię z dodatkiem bursztynu powinniśmy czyścić zanurzając w pojemniku ze spirytusem, lub mieszanką sporządzoną z denaturatu i kredy. Wypolerować należy je miękką szmatką.

Szlachetne kamienie które najczęściej oprawiane są w obrączki ślubne, pierścionki zaręczynowe, złota i srebrna biżuteria, kolczyki, zawieszki, kolie czyścimy mieszanką wody i oczyszczonej sody oraz polerujemy miękką szczoteczką.

Złoto i platynę łatwo wyczyścimy poddając je kąpieli w mydlinach i polerowaniu.

turkus 1 Czyszczenie biżuterii

Srebro jest trudniejsze w utrzymaniu, nie noszone traci blask i matowieje. Polerujemy tylko bardzo miękką ściereczką co zapobiega zarysowaniom. Do czyszczenia można użyć soku z cytryny, mieszanki alkoholu i sadzy lub popiołu drzewnego. Przy przechowywaniu należy pamiętać, żeby zapewnić dostęp powietrza do biżuterii. Szczelnie zamknięta potrafi bardzo ściemnieć.

Jeżeli sami do końca nie wiemy jak pielęgnować naszą biżuterię możemy się w tym celu udać do złotnika, gdzie zostanie odnowiona, wyczyszczona, naprawiona jeżeli istnieje taka potrzeba.

Podziel się z innymi !!!

3 Komentarzy

 1. Elka 2011/07/23 at 15:40

  na innej stronie o czyszczeniu bursztynow jest wzmianka, aby unikac spirytusu, bo rozpuszcza bursztyn i powoduje matowienie. ( Tak sie robi nalewke bursztynowa).

  To jak to w koncu jest z tym czyszczeniem bursztynu spirytusem?

 2. tarnowskie gory 2011/08/16 at 12:16

  Niezły blog, ciekawe wpisy. Dodane do zakładek!

 3. name 2012/03/21 at 09:57

  Spirytus nie rozpuszcza bursztynu tylko po długim czasie wyciąga mikroskopijne cząsteczki zabarwiające go na bursztynowo-złoty kolor. Taką informację można też znaleźć na nalewce z bursztynu.

Wstaw komentarz