ZŁOTE OBRĄCZKI


Cyrkonia jest syntetycznym bardzo popularnym kamieniem ozdobnym nie posiadającym swojego wzorca w przyrodzie, doskonale imituje diament z uwagi na właściwości optyczne jakie posiada. Wytwarzaną syntetycznie cyrkonię otrzymywaną w procesie produkcji metodą stapiania czaszowego charakteryzuje większy połysk niż w przypadku diamentu, związane jest to z inkluzją (w cyrkonii brak wrostków zawartych w masie kryształu, bardzo rzadko zdarzają się pęcherzyki gazu). Zazwyczaj bezbarwna, ale domieszki tlenków mogą zmienić jej barwę: cer na pomarańczowoczerwoną, nikiel na brązową, chrom na zieloną, miedź na żółtą a kobalt na niebieską. Cyrkonia jest produkowana na szeroką skalę w Rosji, Szwajcarii i USA, Austreii, Francji i na Tajwanie. Produkowana w Szwajcarii znana jest pod nazwa djevalith. w Rosji pod nazwa fianit a produkowana w USA znana jest pod handlowymi nazwami: cubic zirkonia, diamonite, diconia, diamondite, shelby (nazwy uzależnione są od ilości i rodzaju użytego stabilizatora). Charakteryzuje się dużą twardością w skali Mosha – 8,5, gęstość 5,5-6,0.


Mimo odkrycia występowania tlenku cyrkonii w 1892 r, za datę wprowadzenia cyrkonii do handlu na sp086s Cyrkoniekalę przemysłową uznaje się rok 1973. Dopiero 3 lata później zyskała duże uznanie wśród jubilerów. Zaczęto wykorzystywać ją przy produkcji biżuterii złotej i srebrnej, pierścionków zaręczynowych, złotych obrączek, zegarków, kolczyków, bransoletek, z uwagi na duże podobieństwo do diamentu i przy tym dużo niższą cenę. Jubilerzy lubią łączyć ją z innymi kamieniami szlachetnymi, jednocześnie podnosząc jej wartość, w zasadzie bardzo trudno odróżnić diament od kryształu cyrkonii

p083s Cyrkonie

Cały czas prowadzi się próby udoskonalenia procesu produkcji i wytwarzania coraz bardziej doskonałych kryształów, barwiąc je, stosując różne dodatki, pokrywa się je także warstwami, zbliżając ich cechy i właściwości do diamentu, tak aby zaspokajać potrzeby wymagających klientów. Cyrkonie wykorzystuje się powszechnienie nie tylko w jubilerstwie jako wspaniała ozdoba pierścionków zaręczynowych, obrączek, kolczyków, zegarków, zawieszek, ale także w przemyśle. Produkuje się z nich implanty zębowe i korony (protetyka) ze względu na brak właściwości uczulających, używa przy produkcji silników wysokoprężnych (jako bariery termiczne). Ze względu na wysoka temperaturę topnienia, jako różnego rodzaju izolacje, czujniki, a także do mierzenia poziomu pH w wodzie przy wysokich temperaturach.

Podziel się z innymi !!!

1 Komentarz

  1. Anonim 2011/01/07 at 01:15

    Dzięki za ów wpis, możesz mieć pewność, Iż jeszcze nie jeden raz powrócę tutaj by coś ciekawego poczytać.

Wstaw komentarz