ZŁOTE OBRĄCZKI

Ślub bez obrączki?

admin 2015/01/27 Obrączki Brak komentarzy


Złote obrączki, tak zwane obrączki ślubne są (a w każdym razie powinny być) symbolem miłości dwojga ludzi – miłości wiecznej, nieskończonej. Obrączka to także symbol małżeństwa i „sygnał” mówiący bardzo wyraźnie potencjalnym zainteresowanym: „jestem żoną innego mężczyzny/ jestem mężem innej kobiety”.


Ów sygnał bardzo często zatem odstrasza i studzi zapał tego, kto na osobę „zaobrączkowaną” patrzy bardziej przychylnym wzrokiem. Jaka jednak tak naprawdę jest rola obrączki? Czy rzeczywiście jest ona tak niezbędna i upragniona przez wszystkich?

Wiele osób nawet szczególnie nie zastanawia się nad tym tematem i przede wszystkim nie wyobraża sobie ślubu bez ceremonii wzajemnego założenia sobie złotej obrączki na palec serdeczny. Jak się jednak okazuje, są i tacy, którzy nie dają się porwać tradycji i konwenansom, chcąc być na wskroś nowoczesnymi, całkowicie rezygnują z noszenia obrączek. Nawet jeśli „dla zasady” i dla rodziny zgromadzonej na ślubie założą sobie wzajemnie ów symbol miłości, zaraz po ślubie obrączki z ich palców znikają. A gdyby tak w ogóle nie zakładać obrączki?

Rzeczywiście istnieją takie pary, które z obrączek rezygnują całkowicie, także podczas ślubu. Przysięgają sobie wzajemną miłość i wierność, podpisują dokumenty, ale fragment ceremonii z obrączkami jest pominięty, bo obrączek nie ma. Zdarza się, że taki stan rzeczy czasem wynika z kwestii czysto finansowych, bo przyszłych nowożeńców nie stać na zakup złotych obrączek, które przecież tanie nie są. Zdecydowanie częściej jednak jest tak, iż wynika to ze względów ideologicznych.

Obrączka dla wielu wcale nie jest symbolem miłości i nie gwarantuje wierności partnera, podobnie zresztą jak sam ślub. Osoby takie wychodzą z założenia, że jeśli się kochają i chcą spędzić ze sobą resztę życia to spędzą z obrączką czy bez. A skoro da się bez niej, wolą dołożyć przykładowo do remontu mieszkania, w którym wspólnie zamieszkają.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz