ZŁOTE OBRĄCZKI

Historia i symbolika obrączek

admin 2014/10/28 Obrączki Brak komentarzy


Hasło „obrączka” najczęściej kojarzy się od razu z obrączką ślubną, ze ślubem i dwojgiem ludzi, którzy postanawiają złączyć swe losy. Zdecydowanie najczęściej obrączka wykonana jest ze złota i noszona na palcu serdecznym prawej dłoni, przez osoby, które zawarły związek małżeński. Co jednak jeszcze wiadomo na temat obrączek? Jaka jest ich historia, co symbolizują?


Otóż, obrączka, szczególnie ta ślubna, jest symbolem miłości dwojga ludzi. Miłości wiecznej, nieskończonej, bowiem ma ona formę kulistą, nie można w niej wyznaczyć początku ani końca. Wymienianie się obrączkami jest bardzo starym zwyczajem wywodzącym się ze starożytnego Rzymu. Obrączkami wymieniali się jednak nie tylko świeżo upieczeni małżonkowie, bowiem wymiana taka przykładowo wśród władców oznaczała różnego rodzaju pełnomocnictwa czy powiązanie.

Ciekawostką jest, iż bardzo dawno temu w czasie ślubu obrączkę zakładała tylko kobieta. Jeśli zaś zdarzyło się tak, że mąż musiał wyruszyć na wojnę czy inną wyprawę, obrączkę przełamywano, aby każde z małżonków miało jej część i pamiętało o sobie nawzajem. Kolejną ciekawostką jest to, iż przykładowo w Grecji po dziś dzień złote obrączki noszą wyłącznie mężczyźni, kobiety zaś posiadają obrączki wykonane ze srebra. Oznacza to nic innego jak to, iż mężczyzna jest w związku kimś ważniejszym…

Noszenie obrączki ślubnej na wspomnianym już palcu serdecznym prawej dłoni jest zwyczajem w takich państwach jak między innymi Polska, Grecja, Niemcy, Austria, Dania, Hiszpania, Wenezuela. Z kolei na palcu serdecznym lewej dłoni obrączki zwyczajowo noszone są między innymi w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Kanadzie, Słowenii, we Włoszech czy w Egipcie. Noszenie obrączki na palcu lewej dłoni oznacza w Polsce to, iż właściciel obrączki jest wdowcem/wdową. Obecnie coraz to bardziej popularne są obrączki z platyny oraz białego złota.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz