ZŁOTE OBRĄCZKI

Topaz


Topaz to minerał należący do gromady krzemianów. W zależności od barwy, wykształcenia i pochodzenia nazywany jest różnie: topaz sherry, imperial, szlachetny, syberyjski, safiras, royal, Peredell, taurydzki, szafir wodny, brazylijski, pyknit, hiacynt, rubin brazylijski, a także diament niewolników. Znanych jest ok. 150 jego rodzajów. Topazy tworzą kryształy słupkowe, izometryczne i beczułkowate. To minerał bardzo kruchy i przezroczysty, ciężki i rzadko spotykany. Twardość w skali Mosha – 8.

Można znaleźć go w granicie, pegmatycie, skałach kontaktowych – grejzenach. Głównie występuje w krajach takich jak Brazylia,  Sri Lanca, Pakistan, Ural,  Nigeria, Madagaskar i Mozambik, Indie, Japonia, Rosja, Czechy, Niemcy,  Ukraina. W Polsce natomiast w Górach Izerskich, Karkonoszach, okolicach Strzegomia i Strzelina.

pierścionek z topazem1 Topaz

Pierścionek z topazem

Topazy wykorzystywane są w produkcji materiałów ściernych, ogniotrwałych oraz w jubilerstwie. Oprawia się je w pierścionki zaręczynowe, kolczyki, bransoletki a także umieszcza w złotych obrączkach.

W zdobnictwie wykorzystuje się kamienie przeźroczyste, zwane topazami szlachetnymi w kolorach żółtym, br
unatnym, niebieskim, różowym, czerwonym i bezbarwnym. Zanim umieści się je w biżuterii szlifuje się je. Najczęściej wykonuje się  szlifowanie schodkowe, przypadku obróbki kamieni bezbarwnych topazy poddaje się szlifowaniu brylantowemu w wyniku czego bardzo często myli się je z diamentami.Minerał ten występujący jako nieprzezroczysty wykorzystywany jest jako materiał ścierny i polerski. W naturze występuje wiele kamieni podobnych do topazu, różniących się od niego właściwościami optycznymi i gęstością nie są jednak tak twarde.

 

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz