ZŁOTE OBRĄCZKI

Szafiry


 

Szafir jest bardzo twardym minerałem z gromady tlenków. Niebieska odmiana korundu, posiada barwę lazurowego nieba. Jest minerałem rzadkim, wysoko cenionym, poszukiwanym ze względu na swoją atrakcyjność. Wykorzystywany często przy produkcji drogiej biżuterii, oprawiany w złotą i srebrną biżuterię, jak również złote obrączki, kolie, zawieszki oraz bransoletki.

Szafir znany był i ceniony już od czasów cywilizacji Inków, w Indiach na Cejlonie, zachwycali się i podziwiali go Egipcjanie i Hebrajczycy. Przypisywano mu moc leczniczą, szczególnie w niedoli, jego błękitną barwę porównywano do morskiej toni oraz głębi kobiecych oczu.

szafir 2 Szafiry

Biżuterią z szafirami często obdarowywane są Panie o niebieskim kolorze oczu, który dodatkowo poskreśla ich subtelną urodę. Szafirowi przypisywane są również cechy do których należą mądrość oraz rozwaga, w związku z tym pierścionki zaręczynowe, złota czy srebrna biżuteria z szafirem jest bardzo wysoko ceniona oraz  wybierana szczególnie przez zakochanych, chcących aby ich związek był zarówno mocny jak i partnerski. Biżuteria z szafirem polecana jest także dla ludzi wytrwałych,  pomaga oczyścić myśli, przypisuje się jej również wiele dodatkowych pozytywnych cech.


szafir 3 Szafiry

Ze względu na ograniczone zasoby naturalne, szafir wytwarza się także syntetycznie i wykorzystuje się w jubilerstwie przy wyrobie złotej i srebrnej biżuterii, która niestety nie różni się od wyrobów z naturalnymi kamieniami. Mimo, ze nazwa szafir swoje pochodzenie zawdzięcza greckiemu słowu, które oznacza niebieski, spotka się szafiry w różnych barwach:
-szafir biały,
-szafir bezbarwny zwany leukoszafirem,
-szafir zielony zwany szmaragdem wschodnim,
-szafir jasnoniebieski zwany akwamarynem wschodnim,
-szafir jasnoróżowy,
-szafir w odcieniu czerwonawym,
-szafir fioletowy zwany ametystem wschodnim
-szafir pomarańczowoczerwony tzw. hiacynt
-szafir purpurowy
-szafir fioletowo niebieski tzw.. szafir kaszmirski
-szafir szary,
-szafir brunatny,
-szafir czarny.

Barwę powodują domieszki żelaza, tytanu, magnezu, wanadu, chromu. Niektóre odmiany szafiru wykazują pleochroizm – wielobarwność, a nawet luminescencję.

Znane są również odmiany dwubarwne np. szafir arbuzowy, także takie które wykazują asteryzm – zjawisko optyczne, które powoduje powstanie smug, są to smugi światła posiadające kształt gwiazdy, należy do nich szafir gwiaździsty. Niektóre z odmian szafiru mogą wykazywać pleochroizm, czyli wielobarwność, również luminescencję.
Największy i najsłynniejszy szafir to Gwiazda Indii o masie 536 kt. Szafiry występują na Sri Lance, Kambodży, w Indiach, Australii, Tajlandii, Tanzanii, USA, Rosji, RPA, Nmibii, Kolumbii, Birmie.

kj Szafiry

Strony: 1 2 3

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz