ZŁOTE OBRĄCZKI


Nazwa kamienia szlachetnego pochodząca od słowa upala – z języka literackiego Indii, przypisuje się ją również greckiemu słowu opallios lub łacińskiemu opalus, które oznaczało „widzieć zmianę” w tym przypadku zmianę barwy.

Wzmianki o opalach stosowanych w jubilerstwie pojawiły się już w starożytnej Grecji, opal znany był  również przez  Rzymian, którzy sprowadzali go z odległych Indii i stosowali m.in do wyrobu złotej biżuterii.

Jedne z najbardziej cennych kamieni wydobywane były w kopalniach z terenu Węgier. Wydobywano je od XI wieku, aż do lat 20 XX wieku. Wielkie złoża opali odkryto także w Meksyku oraz Australii, gdzie zaczęto wydobywać je w latach 70–tych XX wieku. Są one oficjalnymi kamieniami szlachetnymi w Australii. Ich wartość kolekcjonerska jest nieoceniona, dlatego są bardzo poszukiwane. Wykorzystuje się je również na szeroką skalę w jubilerstwie przy produkcji złotej biżuterii, pierścionków zaręczynowych, złotych kolczyków bransoletek, kolii, czy zawieszek.


opal pierscionek zareczynowy z perla Opale

Pierścionek zareczynowy z opalami i perla

Występują w skupieniach czyli w zrośniętych grupach minerałów. Nie wykształcają kryształów, są niejednorodnymi mieszaninami, występują jako połączenie dwóch substancji w którym jedna substancja jest rozproszona w drugiej w taki sposób, że sprawia wrażenie jakby była substancją jednorodną, z zawartością wody od 3-10%, w przypadku gdzie woda stanowi 20% mamy do czynienia z hydroopalem. W opalach spotkać możemy wrostki minerałów, jak również różnego rodzaju inkluzje ciekłe i gazowe.

Niektóre z opali wykazują:

 • opalizację – czyli efekt optyczny, dla którego charakterystyczną cechą jest gra barw, zmieniająca się w zależności pod jakim kątem dokonujemy obserwacji ,
 • opalescencję -  jest to rodzaj iryzacji czyli pojawianiu się na powierzchni minerałów poświaty na wskutek odbicia niebieskiego światła, które rozprasza się w spękaniach lub szczelinkach,
 • efekt kociego oka – charakterystyczna smuga świetlna, przemieszczająca się po wypolerowanej powierzchni podczas obracania, przypomina wyglądem  źrenicę oka kota,
 • asteryzm – polegający na pojawianiu się na powierzchni kamieni smug światła, przypominających kształtem gwiazdę.
opal pierscionek Opale

Pierścionek z opalami

Możemy je podzielić na szlachetne oraz zwyczajne, te pierwsze jest bardzo często wykorzystywane w jubilerstwie jako ozdoba w pierścionkach zaręczynowych, kolczyków, bransoletek, a także złotych obrączek. Za najbardziej drogocenne i poszukiwane uważa się opale czarne, na których tle najlepiej widoczne są refleksy świetlne.

Jedną z wad jest ich bardzo duża wrażliwość na wszelkie zmiany temperatur oraz proces dehydratacji, czyli eliminacji wody z cząsteczek, który może doprowadzić do pękania, dlatego posiadając srebrną czy złotą biżuterię z oprawionymi w nią opalami należy o nią dbać.

Wyróżnić możemy następujący typy  (ze względu na najbardziej dominującą barwę):

 • opal mleczny -  lechosos – charakterystyczna barwa: biała lub lekko szara,
 • opal niebieski  – blue- dominująca barwa niebieska lub fioletowa, w zależności od wzoru rozróżnia się: opal  niebieski arlekinowy,  iskrowy lub płomieniowy itp
 • opal ognisty – fiery – dominująca barwa czerwona,
 • opal pawiowy – peacock – efekt gry barw jako kombinacja  niebieskiej, zielonej oraz purpurowej, w zależności od wzoru nazywany: opal pawiowy arlekinowy, iskrowy .itp
 • opal zielony – green – o dominującej barwie zielonej,
 • opal złoty – golden – najbardziej dominująca barwa od żółtej po pomarańczową, lub opale o własnej barwie żółtej,
 • opal różowy – pink -  dominującej barwa różowa lub fioletowa. Różowy opal jest jednym z najcenniejszych i poszukiwanych opali.
opal pierscionek zareczynowy Opale

Pierścionek zaręczynowy z opalem i diamentami

Najsłynniejsze opale szlachetne znajdują się a Australii należą do nich: Olympic Australis – 20 000 karatowy, Noolinga Nera – 13 375 karatowy, Andamooka znajdujący się naszyjniku nalężącym do królowej brytyjskiej, oraz Burning of Troi znajdujący się w Wiedniu, czy Roebling Opal z USA.

Pierwsze syntetyczne opale zostały wyprodukowane w Szwajcarii i dzieliły się na mleczne i czarne  w 1974 roku, oraz ogniste i miodowe w 1982 roku. Do produkcji posłużył kwas krzemowy, który poddano działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia. Na bazie agatów, szkła lub plastiku produkuje się  imitacje opali, wykorzystując również do ich wytworzenia pospolite kamienie szlachetne.

Ze względu na to, że są drogimi minerałami, w jubilerstwie do wyrobu biżuterii złotej, pierścionków zaręczynowych, kolczyków, bransoletek czy zawieszek wykorzystuje się często opale syntetyczne, dużo tańsze niż ich naturalny odpowiednik.

Podziel się z innymi !!!

Comments are closed.