ZŁOTE OBRĄCZKI

Onyks


Onyks to minerał będący odmianą chalcedonu. Charakteryzuje się równoległym ułożeniem naprzemiennych warstw. Nazwa tego kamienia pochodzi od greckiego słowa όνυξ oznaczającego pazur nawiązując do twardości, ostrych krawędzi oraz przede wszystkim wyglądu tego minerału. Biało-czarne onyksy często nazywane są zwyczajnymi, arabskimi lub czarnymi. Spotkać możemy również onyksy posiadające barwę zieloną lub białą.Naturalne onyksy to rzadkość, spotykane są jednak na całym świecie. Znaleźć można je głównie w pogazowych pustkach znajdujących się w skałach wulkanicznych. Uzyskać można również onyks sztuczny, który produkowany jest na bazie agatów. Już od czasu starożytnego Egiptu minerał ten był barwiony. Zabieg ten stosowano, aby podkreślić jego przepiękną barwę. Onyksy wytwarzano również przez zanurzenie oraz gotowanie chalcedonu, kolejnym krokiem było zanurzenie minerału w kwasie siarkowym, w celu zwęglenia cząsteczek cukru znajdującego się w zewnętrznej warstwie chalcedonu. W czasach starożytnych onyks uważany był za kamień, który jest szczególnie szczęśliwy, dlatego właśnie z niego wykonana została pieczęć cesarza Chińskiego, jak również wykorzystywało się go do wyrobu kamei oraz pieczęci. W dzisiejszych czasach używa się go do wytwarzania miniaturowych rzeźb i intaglii, szlifuje się w formie paciorków. Jest świetnym minerałem nadającym się do inkrustacji. Jest poszukiwanym kamieniem kolekcjonerskim, jubilerskim i ozdobnym. Nie jest jednak tak popularny jak inne kamienie ozdobne stosowane jako ozdoba pierścionków zaręczynowych, złotej albo srebrnej biżuterii, złotych obrączek, kolczyków czy broszek.


W czasach starożytnych onyks uważany był za kamień, który jest szczególnie szczęśliwy, dlatego właśnie z niego wykonana została pieczęć cesarza Chińskiego, jak również wykorzystywało się go do wyrobu kamei oraz pieczęci. W dzisiejszych czasach używa się go do wytwarzania miniaturowych rzeźb i intaglii, szlifuje się w formie paciorków. Jest świetnym minerałem nadającym się do inkrustacji. Jest poszukiwanym kamieniem kolekcjonerskim, jubilerskim i ozdobnym. Nie jest jednak tak popularny jak inne kamienie ozdobne stosowane jako ozdoba pierścionków zaręczynowych, złotej albo srebrnej biżuterii, złotych obrączek, kolczyków czy broszek.

pierścionek z onyksem Onyks

Pierścionek z onyksem

Wyróżnić możemy klika rodzajów tych kamieni:

Onyks arabski jest to inna nazwa na onyks właściwy czarny bądź też chalcedonowy.
Onyks meksykański (onyks padrara) – to odmiana meksykańska onyksu marmurowego. Spotkać go można w formie naciekowej wykazującą białą albo zielonkawą barwę.
Onyks pakistański – jest to odmiana onyksu marmurowego, która pochodzi z Pakistanu
Onyks aragonitowy (kalcytowy albo marmurowy) jest to pasiasta skała węglanowa, mająca barwę brązowo-kremową.
Onyks egipski jest odmianą onyksu marmurowego i pochodzi z Egiptu.
Onyks z Châtillon – odmiana ofikalcytu pochodzi z Châtillon znajdującego się we Włoszech.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz