ZŁOTE OBRĄCZKI


Oliwin jest kamieniem szlachetnym pochodzącym z grupy krzemianów. Swoją nazwę wywodzi od słowa olive znaczącego po łacińsku oliwa, ze względu na swój charakterystyczny kolor o zielonym zabarwieniu. Możemy spotkać oliwiny o barwie brązowej, czarnej, wyjątkowo białej i przeźroczystej. Barwa jest warunkowana strukturą wewnętrzną i składem chemicznym. Często zawiera domieszki tytanu, chromu i glinu. Wyróżnić możemy kilka odmian: perydot, dunit, fajalit, forsteryt, chryzolit.


Jedna z ważniejszych cech jest dwójłomność, polegająca na podwojeniu dolnych fasetek. Twardość w skali Masha: 6-7,6. Minerały te są kruche i twarde. Wykazują asteryzm polegający na pojawianiu się na ich powierzchni smug światła, które układają się w kształt gwiazdy. Spowodowane jest to zazwyczaj obecnością inkluzji. W przypadku kamieni barwnych jest to cecha jak najbardziej pożądana. Obecność obcego ciała w masie kryształu, czy naturalne pęknięcie dodaje wdzięku i uroku. Kamienie z wrostkami znajdują szerokie zastosowanie w jubilerstwie i są bardzo pożądane przez mistrzów sztuki jubilerskiej i indywidualnych odbiorców. Oprawia się w nie pierścionki zaręczynowe, złotą i srebrną biżuterię, kolczyki, bransoletki., a każdy kamień wygląda niepowtarzalnie.

oliwin2 Oliwin

Oliwin znany był w starożytności, wydobywano go już ok. 3500 lat temu. Rzymianie nazywali go topazus, ludzie żyjący w czasach Średniowiecza (kiedy złoża oliwinu zastały odkryte w Europie)  nazwali go chryzolit co znaczy złoty kamień oraz peridot (z francuskiego) co oznaczało nazwę tego kamienia. W dzisiejszych czasach złoża oliwinu eksploatuje się w Erytrei, Tanzanii także Brazylii, na Sri Lance oraz w Pakistanie. Duże przezroczyste kryształy pochodzą z Birmy oraz Australii mają zabarwienie oliwkowe lub ciemnozielone, natomiast oliwkowo-brązowe oliwiny pochodzą z Meksyku, a z Egiptu czyste o barwie soczystej zieleni. W USA znane są oliwiny, które wydobywa się jako ziarniste skupienia, natomiast w Kenii posiadają postać kryształów o zabarwieniu brązowym. Dobrze znane są także bogate złoża znajdujące się na Madagaskarze.

Oliwin ze względu na swoje piękne zabarwienie wykorzystywany był już od zamierzchłych czasów w jubilerstwie, jako ozdoba wszelkich wyrobów poczynając od pierścionków, kolczyków, zawieszek, bransoletek, a kończąc na pierścionkach zaręczynowych, obrączkach ślubnych czy wszelkich innych wyrobach jubilerskich. A to wszystko ze względu na swój niepowtarzalny urok, jak również właściwości jakie mu przypisywano. Miał uspokajać nerwy, być lekarstwem na depresję i sprawcą dobrego humoru. Swoją mocą miał dodawać stanowczości i odwagi ludziom niepewnym siebie. Polecano terapie z napojów w których moczono ów kamień oraz zalecano pić z naczyń zrobionych z oliwinu. Miał posiadać właściwości oczyszczające organizm z toksyn, poprawiając przyswajanie przez organizm mikroelementów i witamin. Przemywanie wodą wrzodów i wyprysków miało przyspieszać ich leczenie.

oliwin3 Oliwin

W jubilerstwie szczególną wartością cieszą się kamienie o zabarwieniu złocisto zielonkawym, również oliwin gwiaździsty i kocie oko powstały przez inkluzję. Najczęściej szlifuje się perydoty szlifem schodkowym, tabliczkowym i brylantowym, szczególnie wówczas gdy oprawia się go w złoto, pierścionki zaręczynowe czy obrączki ślubne.

Oliwiny wykorzystuje się również jako surowiec przy produkcji materiałów ogniotrwałych, czy technicznego szkła kwarcowego, jest bardzo ceniony i poszukiwany przez kolekcjonerów, ma szczególne zastosowanie w jubilerstwie poprzez swoją ciekawą i oryginalna i niepowtarzalną barwę.

Magiczne właściwości oliwinu znane są już od czasów starożytnych. Czarodzieje często używali go jako talizmanu. Wierzono, że oliwin może mieć moc, która zniszczy magiczne zaklęcia, chroni przed złymi duchami. Kamień miał chronić dom od zazdrosnych myśli innych oraz przed kradzieżą. Starożytni Egipcjanie nazywali oliwin „kamieniem słońca”, ponieważ był zbyt jasny, aby zobaczyć go na pustyni egipskiej w pełnej słońca. Legenda mówi też, że jest również w stanie świecić w nocy.

Niektórzy uważają, że oliwin posiada właściwości lecznicze. Złota czy srebrna biżuteria, pierścionki, kolczyki w których umieszczony został peridot ma ułatwiać pozbycie się przeziębienia. Bransoletki z tym minerałem mogą pomagać w niektórych chorobach oczu, natomiast naszyjnik z oliwinem powinny nosić osoby z astmą. Przypisuje się mu również pozytywny wpływ na choroby kręgosłupa, a także na ogólny stan narządów wewnętrznych.

oliwin naszyjnik Oliwin

Naszyjnik z oliwinu

Oliwin umieszcza się także w talizmanach i amuletach i nosi jako pomoc w podejmowaniu trudnych decyzji, może także pomagać w trudnych i beznadziejnych sprawach. Talizmanem może być bransoletka, wisiorek, pierścionek, kolczyki czy inny wyrób ze złotej czy srebrnej biżuterii. Może służyć również jako maskotka dla osób które prowadzą własną działalność, a także często podróżują. We współczesnej magii, oliwin jest używany jako amulet, który może poprawić relacje rodzinne oraz przyjaźnie, oraz może być pomocny w odnoszeniu sukcesów w pracy. Najczęstszym amuletem jest złoty pierścionek z tym kamieniem. Oliwiny często używa się jako amulety, które mają chronić przed złymi duchami.

Peridot jest kamieniem szlachetnym należącym do rodziny Oliwinów. Tworząc kryształy grubotabliczkowe występuje w skupiskach wulkanicznych, a także w złożach magnetytu oraz bazaltu. Podczas erupcji wulkanów poprzez siłę odśrodkowe wyrzucany są skały w których możemy znaleźć oliwiny. Posiada barwę od żółtozielonej, oliwkowozielonej, zielonoczarnej, brązowozielonej, czarnobrunatnej, aż do przezroczystej.

Peridot jest bardzo rzadką, szlachetną odmianą Oliwinu, który zbudowany jest z żelaza oraz krzemianu magnezu, czasami nazywany jest również Chryzolitem. Za intensywnie zieloną barwę odpowiedzialne są chrom lub nikiel, który występuje w nim w postaci domieszek. W związku z tym, że oliwin jest bardzo podobny do Szmaragdu w dawniejszych czasach, nazywano go „szmaragdem ubogich”. Z kolei Hawajczycy uważają, że zielone kamienie są łzami Pele ich boga ognia.

Od czasów starożytnych oliwin był znany i bardzo ceniony w jubilerstwie. Najbardziej efektowne są oliwiny posiadające zabarwienie intensywnej zieleni i złocistozielonkawe, również kocie oko oraz oliwin gwiaździsty. Bardzo często wykorzystywany przy wyrobie złotej biżuterii. Najczęstszą metodą obrabiania go jest szlif schodkowy i brylantowy, rzadziej stosuje się szlif kaboszonowy. Tak oszlifowane kamienie oprawia się w pierścionkach zaręczynowych, kolczykach, zawieszkach, bransoletkach, a ze względu na swe wspaniałe właściwości wykorzystuje jako ozdoba złotych obrączek. Zielona barwa oliwinu wytwarza niesamowitą energię. Większe i cenniejsze okazy zazwyczaj eksponuje się je w muzeach.

Peridot to kamień dodający odwagi podczas realizacji ważnych planów oraz marzeń. Według wierzeń przyjmuje się, że jest również kamieniem duchowej, finansowej oraz zdrowotnej obfitości.

Również medycyna niekonwencjonalna wykorzystuje lecznicze działanie oliwinu. Ma on bowiem pozytywny wpływ na krążenie krwi oraz układ immunologiczny. Przyczynia się do neutralizowania toksyn i oczyszcza organizm usuwając zbędne produkty przemiany materii dodatkowo odciąża nerki, trzustkę, oraz wątrobę. Jest pomocny przy regulowaniu przemiany materii, a także pomaga przy regeneracji wątroby i pęcherzyka żółciowego. Jest pomocny w leczeniu i przeciwdziałaniu zaparciom oraz dolegliwościom jelitowym. Ma wpływ na przyspieszanie procesu rekonwalescencji i w znacznym stopniu ułatwia przyswajanie przez nasz organizm mikroelementów pochodzących z pożywienia.

Aby oliwin mógł jak najdłużej zachować swój piękny wygląd należy od czasu do czasu myć pierścionki, kolczyki, zawieszki, złote obrączki oraz inną biżuterię w która jest oprawiony pod bieżącą wodą a następnie osuszyć wystawiając na działanie słońca. Należy uważać ponieważ jest on kruchy oraz wrażliwy na działanie kwasów.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz