ZŁOTE OBRĄCZKI


Ametyst jest kamieniem szlachetnym, barwną odmianą kwarcu występującym w przyrodzie w różnych odmianach i barwach. Spotkać możemy ametysty o barwie fioletowej, także o zabarwieniu purpurowo-fioletowym lub purpurowym. Jest odmianą kwarcu mlecznego, uzyskując na końcu piramidy najbardziej intensywną barwę, którą wzmocnić możemy również dzięki ogrzewaniu. Swój kolor ametysty zawdzięczają działaniu promieniowania radioaktywnego na żelazo, które jest w nim zawarte. Działanie wysokiej temperatury może powodować powstawanie ametystów o barwie jasnożółtej, czerwonobrązowej, czasem także bezbarwnej czy o barwie zielonej.

Najbardziej poszukiwane i najwyżej cenione są odmiany o ciemnej barwie. W jubilerstwie używany jako ozdoba biżuterii złotej, srebrnej, przepięknie wyglądają oprawiane w niego pierścionki zaręczynowe, kolczyki czy bransoletki.


Według wierzeń starożytnych ametystu używano jako talizmanu, który miał chronić przed nałogiem pijaństwa. Wykorzystywany również do wyrobu złotej biżuterii używanej przez dostojników kościelnych, zwany – kamieniem biskupim, ze względu na swoją barwę. Przypisuje się mu właściwości, które miały umacniać pobożność i celibat.

pierscionek zareczynowy z ametystem Ametyst

Pierścionek zaręczynowy z ametystem

Ametysty występują w wielu miejscach na ziemi: w Brazylii, znaleźć możemy największe przestrzenie w masach skalnych w których znajdują się ametysty, duże złoża znaleźć możemy również w Rosji, Urugwaju , Austrii, na Madagaskarze, w USA, Niemczech, na Sri Lance, a także w Polsce.

Zanim nałożymy naszej wybrance na rękę złota obrączkę, możemy wybrać dla niej pierścionek zaręczynowy z cudownym ametystem, którego piękna barwa może wywrzeć ogromne wrażenie na naszej wybrance.

Należy pamiętać, że biżuteria złota, pierścionki zaręczynowe, kolczyki, zawieszki czy bransoletki w które oprawione są ametysty wystawione na działanie światła słonecznego mogą blaknąć.

Podziel się z innymi !!!

Comments are closed.