ZŁOTE OBRĄCZKI

Zwyczaje weselne

admin 2012/09/23 Aktualności, Wesele Brak komentarzy


Przeglądając zwyczaje weselne z różnych regionów Polski możemy dostrzec znaczącą różnicę między nimi. Jednak podstawowe tradycje i obrzędy weselne powtarzają się wszędzie i możemy je odnaleźć podczas uroczystości zaślubin, wesela oraz nakładania złotych obrączek. Istnieje wiele zwyczajów dotyczących tak doniosłego wydarzenia jakim jest zawarcie związku małżeńskiego. Wszystko zależy od rejonu w którym odbywa się dana uroczystość, a także od wyznania samych małżonków.

Uroczystość zaczyna się w domu panny młodej. Przed udaniem się na ślub para młodych w obecności przybyłych gości przyjmuje błogosławieństwo od rodziców. W niektórych rejonach w domu narzeczonej zjawia się Pan młody w asyście swoich rodziców i świadków i wręcza kwiaty mamie swojej wybranki. Po otrzymaniu błogosławieństwa para wyrusza z całym orszakiem na uroczystość w kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Pierwszy do Kościoła wchodzi Pan młody, który zostaje wprowadzony przez matkę oraz świadkowie, którzy oczekują na pannę młodą. Wprowadza ją ojciec oddając ją symbolicznie w ręce przyszłego męża. Coraz częściej ten zwyczaj zanika, a para młodych wchodzi razem do kościoła a tuż za nimi świadkowie i reszta gości. Po złożeniu przysięgi małżeńskiej oraz zakończeniu uroczystości w kościele młodzi w takt marsza weselnego udają się na zewnątrz gdzie witają przybyłych gości i przyjmują od nich życzenia. W pierwszej kolejności składają je sami sobie później robią to świadkowie, rodzice, reszta rodziny i znajomi. Po życzeniach nowożeńcy symbolicznie zostają obsypani ryżem lub monetami, które muszą pozbierać. Są to symbole dobrobytu, który ma towarzyszyć młodym w dalszym wspólnym pożyciu.

Po odebraniu życzeń wszyscy udają się na wesele, czyli poczęstunek i tańce przygotowany przez rodziców i Państwo młodych. Po przybyciu na miejsce Pan młody przenosi już swoją żonę przez próg trzymając ją na rękach. Następnie zostają oni powitani przez rodziców chlebem i solą. Wzniesiony zostaje toast szampanem. Młodzi małżonkowie otrzymują kieliszki powiązane wstążką, które po wypiciu rzucają za siebie w taki sposób aby się rozbiły. Reszta gości zostaje przez rodziców panny młodej usadzona przy stołach. Bardzo często miejsca w których mają siedzieć goście są z góry ustalone i podpisane, poprzez umieszczenie odpowiednich karteczek. Zapobiega to chaosowi związanemu z zajmowaniem miejsc przy stołach. Pośrodku stołu na honorowym miejscu zasiada para młoda. Z boku Pani młodej siada ojciec jej nowo poślubionego męża i świadek. Przy boku pana młodego miejsce zajmuje matka wybranki oraz drugi ze świadków. Naprzeciwko ich powinni usiąść pozostali rodzice. Zwykle jednak obok nowożeńców miejsca zajmują ich rodzice, świadkowie wraz z seniorami rodu.


Zwykle kolejny etap przyjęcia weselnego to uroczysty obiad na którym serwuje się polskie tradycyjne specjały. Po jego spożyciu czas na zabawę. Pierwszy taniec wykonywany jest przez młodą parę, po jego zakończeniu w tańcach biorą udział pozostali biesiadnicy. Zabawa trwa, a obsługa przyjęcia dba o to aby goście mieli jedzenie i picie na stołach. Tańce przeplatane są kolejnymi ciepłymi posiłkami. Mocniejsze trunki zwykle serwowane są i dostarczane gościom przez ojca Pana młodego lub świadka. Aby goście mieli dobrą zabawę można wynająć wodzireja, który poprowadzi dobrą zabawę i zachęci gości do wspólnej zabawy. Czasem taką funkcję pełni wokalista zespołu muzycznego. Organizowane są konkursy w których biorą udział goście z co za tym idzie istnieje możliwość bliższego poznania się obydwu rodzin poprze wspólną zabawę. Zwyczaj oczepin rozpoczyna się o północy. Niezamężne panienki muszą złapać welon Pani młodej, a kawalerowie starają się zostać właścicielami krawata czy muszki Pana młodego. Nowa para odbywa swój pierwszy taniec. Po zakończeniu zabaw związanych z oczepinami kulminacyjnym punktem programu jest tort weselny. Dzielony jest on najpierw przez młodą parę, która częstuje siebie nawzajem po czym rodziców i resztę gości. Tradycją którą prawie zawsze kultywują nowożeńcy jest podziękowanie rodzicom za trud wychowania oraz ich pomoc. Jest to bardzo uroczysty, doniosły i wzruszający moment. Zwykle rodzice zaproszeni są na środek sali i otrzymują wraz z podziękowaniem kwiaty.
Reszta wieczoru upływa na tańcach przeplatanych poczęstunkiem i konkursami. Zabawa kończy się kiedy ostatni z gości opuszcza parkiet. Każdy z wychodzących gości weselnych zostaje pożegnany przez młodych. Zwykle otrzymują oni w różnej formie mały poczęstunek lub upominek.

Czasem zorganizowane zostają poprawiny w kolejny dzień na które gości zaprasza się podczas gdy opuszczają wesele. Na takich poprawinach wszyscy przybyli goście bawią się i biesiadują.

Jeżeli nie wiemy jak zorganizować piękną uroczystość weselną, możemy skorzystać z oferty firm, które zajmują się organizowaniem takich imprez . Z góry ustala się wszelkie najdrobniejsze szczegóły i pozostawia wszystko w rękach specjalistów. Na pewno jest to dobre rozwiązanie gdy nie mamy zbytnio na to czasu lub pomysłu jak to zrobić.

Firmy oferujące usługi w tym zakresie bardzo często organizują również przyjęcia zaręczynowe, także nietypowe, pomagają w kupnie pierścionka zaręczynowego.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz