ZŁOTE OBRĄCZKI

Czyszczenie złotej biżuterii


Jak radzą jubilerzy złotą biżuterię tj. obrączki, pierścionki zaręczynowe, kolczyki, zawieszki, bransoletki czy kolie najlepiej do czyszczenia i odnowienia oddawać w ręce specjalistów. Będziemy mieć większą pewność, że nie zostanie uszkodzona. Uszkodzenia nie zawsze widać na pierwszy rzut oka, czasami są to mikrootarcia, które doprowadzić mogą do większych uszkodzeń.

Jeśli nie oddamy swojej biżuterii do czyszczenia, możemy spróbować prostych domowych sposobów na przywrócenie jej blasku.


  • Jedną z najczęstszych przyczyn zanieczyszczeń złotej biżuterii jest tłuszcz, również kurz osadzający się na nieużywanych przedmiotach, a także zwykły brud. Z tym rodzajem zanieczyszczeń szybko i skutecznie sobie poradzimy przemywając ciepłą np. wodą z mydłem, która nie szkodzi złotej biżuterii.
  •  Innym z zanieczyszczeń jest zabrudzenie w kolorze czerwonym zwane czerwoną rdzą (tlenek żelaza zwierzęcego pochodzenia), usunąć je możemy zamaczając złoto w roztworze solnym.
  • W przypadku gdy na naszej złotej obrączce pojawi się nalot w zielonym kolorze, oznacza to, że wyroby ze złota miały styczność z miedzią, albo z jego stopami (brąz, mosiądz). Taki nalot bez trudu możemy usunąć za pomocą kwasku cytrynowego, lub soku z cytryny. Złotą biżuterię przecieramy sokiem z cytryny, gdy to nie pomaga możemy zanurzyć ją dodatkowo w kwasku cytrynowym, pozostawiając, aż zielony nalot zniknie.

Zawsze po zabiegu czyszczenia złotej biżuterii trzeba pamiętać aby ją przemyć wodą z mydłem. opłukać i wysuszyć ściereczką.

Domowe sposoby czasem mogą wywołać nieodwracalne skutki w postaci mikrootarć lub uszkodzeń. Jeśli obawiamy się czy złote obrączki, pierścionki zaręczynowe, kolczyki, bransoletki, zawieszki oraz inne wyroby ze złota które posiadamy mogą stracić na wartości, może warto kupić specjalne środki przeznaczone do jej czyszczenia. W sklepach jubilerskich otrzymamy fachowa poradę jakich środków nie powinniśmy używać.

W przypadku gdy nasza złota biżuteria posiada kamienie, wówczas metoda czyszczenia powinna być dostosowana do najdelikatniejszego z materiałów które zostały użyte.

Zapraszam również do zapoznania się z artykułem na temat czyszczenia srebrnej biżuterii.

Podziel się z innymi !!!

Comments are closed.