ZŁOTE OBRĄCZKI

Czyszczenie srebra


Posiadając wyroby ze srebra tj. łańcuszki, pierścionki zaręczynowe, obrączki czy inną biżuterię musimy na co dzień dbać o to aby była piękna i urzekała swoim widokiem. Samo codzienne noszenie srebrnej biżuterii może powodować z jednej strony, że nie zaczernieje (osadzanie się ciemnego nalotu), z drugiej strony srebrna biżuteria może niszczeć poprzez reakcję ze związkami chemicznymi, które mogą powodować zmianę jego barwy, np. lakiery do włosów, czy pot. Wart również pamiętać, że odpowiednim przechowywaniu biżuterii. Srebrną biżuterię, którą nie nosimy powinno trzymać się szkatułce do tego przeznaczonej, pudełku albo zamkniętych  foliowych woreczkach.

 

Oprócz dostępnych gotowych środków do czyszczenia srebrnej biżuterii, możemy zastosować kilka domowych sprawdzonych porad:

 

Roztwór sody i octu.

Tworzymy roztwór , którymi składnikami są soda i ocet w proporcji: 1 łyżka sody na 1 litr wody. Zanurzamy biżuterię na około 15 minut, następnie obmywamy przedmioty bieżącą wodą.

 


Wódka (czysta)

Zanurzamy przedmiot ze srebra w jednej szklance wódki (czystej) i pozostawiamy go na ok. 12 godzin. Dobrze do tego celu nadaje się również cola. Wódki i coli które są zanieczyszczone nie należy spożywać.

 

Pranie srebra

Wyroby ze srebra dobrze zabezpieczone i umieszczone w  materiałowym woreczku można czyścić podczas prania w temperaturze nie większej niż 30 do 40 C.

 

Pasta do zębów

Jednym ze skutecznych domowych środków do czyszczenia srebra może być pasta do zębów, niestety srebrne obrączki, pierścionki, kolczyki, łańcuszki czy bransoletki mogą ulec mikro otarciom, dlatego ta metoda choć skuteczna nie jest zalecana.

 

Piana którą możemy ubić z białka kurzego jajka

Na powierzchnię srebrnych wyrobów nakładamy pianę, która została ubita z białka jajka kurzego i przecieramy flanelą, aż uzyskamy pożądany efekt, płuczemy wodą i osuszamy.

 

Popiół z papierosów

Należy przygotować papkę wykonaną z popiołu papierosowego oraz wody (odpowiedni jest również sok z cytryny). Tak uzyskaną papkę nakładamy na szczoteczkę np. do zębów  i czyścimy, aż uzyskamy połysk. Następnie spłukujemy pod wodą. Ten sposób również może powodować małe otarcia.

 

Woda po gotowanych ziemniakach

Studzimy wodę po ugotowanych wcześniej ziemniakach i płuczemy w niej srebrną biżuterię, a następnie polerujemy  miękką ściereczką.

 

O innych metodach czyszczenia srebrnej biżuterii można przeczytać w artykule „Czyszczenie srebrnej biżuterii„.

Podziel się z innymi !!!

Comments are closed.